Brylantem profesjonalnie określamy nazwę diamentów o szlifie brylantowym.

Klasa diamentów. Co o niej decyduje ?

O wartości i jakości diamentów decyduje zasada 4C pochodząca od pierwszych liter angielskich słow. I ta właśnie zasada decyduje o wartości i jakości oszlifowanego diamentu.

  • carat (masa diamentu)

  • colour (barwa)

  • clarity (czystość)

  • cut (szlif)

Certyfiakt jakości majdansky.pl

CZYSTOŚĆ


Najbardziej wartościowe diamenty są idealnie czyste i dopiero pod mikroskopem jesteśmy w stanie dostrzec jakiekolwiek zanieczyszczenia.
Znamiona w najniższych klasach diamentów ekspert może dostrzec gołym okiem. O tym, do jakiej klasy czystości diament zostanie zakwalifikowany, decyduje m.in. liczba skaz i inkluzji, ich rozmieszczenie, wielkość, łatwość dostrzegania oraz ich wpływ na brylancję.

Stosuje się następujące klasy czystości:

FL (Flawless) – zupełnie czyste, wolne od charakterystycznych znamion wewnętrznych (inkluzji) oraz znamion zewnęrznych (skaz).

IF (Internally Flawless) – czyste, wolne od znamion wewnętrznych.
W specjalistycznym badaniu wykazują jedynie znamiona zewnętrzne.

Wyżej wymienione diamenty są bardzo rzadko spotykane w obrocie.

VVS (Very, Very Small Inclusions) – bardzo, bardzo małe zanieczyszczenia (inkluzje) widoczne tylko pod mikroskopem przy bardzo dokładnym badaniu przez specjalistę.

VS (Very Small Inclusions) – nieznaczne, drobne znamiona wewnętrzne widoczne w badaniu przy dziesięciokrotnym powiększeniu. Niewidoczne gołym okiem.
Diamenty te należą do tzw. średniej klasy.

SI (Small Inclusions) – małe inkluzje czyli dostrzegalne znamiona wewnętrzne w badaniu przy dziesięciokrotnym powiększeniu.
Kamienie w tej klasie czystości polecane są klientom, którzy szukają równowagi pomiędzy wartością estetyczną pierścionka a ceną.
W Polsce to najczęściej spotykane kamienie, osadzane w biżuterii, min. w naszym sklepie.

I1, I2 oraz I3 (Included) – kamienie o niskiej klasie czystości z zanieczyszczeniami widocznymi gołym okiem przez laika.
Polecane osobom, dla których wysokość ceny jest ważniejsza niż wartości estetyczne lub dla tych, którzy pragną za tą samą cenę kupić większy diament.

klasa_czystosci_diamenty_majdansky

MASA


Według normy jednostką masy diamentu jest karat metryczny, równoważny 200 mg (1/5g). Masę należy podawać z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
Masę oznaczamy w postaci skrótu „ct”.
Masa stanowi o wielkości kamienia.
Poniżej zamieściliśmy wielkość brylantów wraz z ich masą podaną w karatach.

diamenty_masa_majdansky

BARWA


Powszechnie stosuje się skale barw wg. amerykańskiej klasy GIA, skala barw diamentów rozpoczyna się od litery D a kończy na literze Z.
Diamenty występują w barwach typowych tzn. od bezbarwnej po różne odcienie barw żółtej, szarej lub brązowej. Zupełnie bezbarwne diamenty są oznaczone literą D, występują niezwykle rzadko i są najwyżej cenione. Występują również diamenty w barwach tzw. fantazyjnych m.in. różowej,pomarańczowej, niebieskiej, które są niezwykle rzadkimi okazami.

SZLIF


Co to oznacza?
W fachowej terminologii brylantami nazywamy diament formy okrągłej z pełnym szlifem brylantowym, tzn. zawierającym nie mniej niż 57 faset (56 +1).
Brylant najdokładniej wpisuje się w postać stożkowego wycinka kuli, pozbawionego jego najbardziej wierzchniej części.

Poniżej przedstawiamy również brylanty o kształtach fantazyjnych:

formy-szlifowania-diamenty-majdansky

Nasze pierścionki oprawiamy w brylanty o czystości Si i barwie H, chyba, że inaczej jest podane w opisie produktu który znajduję się pod zdjęciem produktu. Jest to kamień który zachowuje dobrą cenę w stosunku do jego jakości. Jeżeli natomiast klient życzy sobie kamień o innej czystości i barwie należy skontaktować się z nami w celu indywidualnej wyceny pierścionka.